Geen kascommissie? Geen goedgekeurde jaarstukken!

14-11-2013 Leestijd: 3 minuten Deel dit artikel

De jaarlijkse vergadering (ALV) van een Vereniging van Eigenaars (VvE) is bevoegd om de jaarstukken goed te keuren. Voordat dit gebeurt brengt de kascommissie advies uit aan de vergadering en deelt daar haar conclusies over de jaarstukken. Als er geen kascommissie is, dan zal een accountant of een raad van commissarissen de jaarstukken moeten controleren, dat staat in de wet (art. 2:48 BW). Als niet aan deze verplichtingen is voldaan, dan kunnen de jaarstukken niet goedgekeurd worden, aldus de kantonrechter Amsterdam in een recente – nog niet gepubliceerde – beschikking (zaaknr. 2058886).

Kascommissie verplicht

Op grond van de wet is de VvE verplicht een kascommissie te kiezen die de jaarstukken op getrouwheid onderzoekt en aan de vergadering verslag van zijn bevindingen uitbrengt. Alternatief is om een raad van commissarissen te benoemen of om een accountant de jaarstukken te laten controleren. Dit laatste komt bij VvE’s vrij weinig voor, mede gelet op de daarmee gepaard gaande kosten. De kascommissie van de VvE moet uit minimaal twee personen bestaan die tevens lid zijn van de VvE.

Goedkeuringsbesluit vernietigd

In de zaak die voor de rechter kwam werd het besluit tot goedkeuring van de jaarstukken om twee redenen vernietigd. Allereerst bestond de kascommissie slechts uit één persoon. Dit was het gevolg van onenigheid binnen de kascommissie over het toetsen van de jaarstukken. In verband met deze onenigheid heeft een van de commissieleden zijn taak neergelegd. Daarnaast was het overblijvende lid van de kascommissie geen lid van de VvE. Beide omstandigheden zijn – aldus de kantonrechter – voldoende reden om te concluderen dat de jaarstukken niet gecontroleerd waren door een formele kascommissie en de jaarstukken dus niet goedgekeurd hadden mogen worden.

Het interessante aan deze zaak is overigens niet alleen het gegeven dat de kascommissie uit twee leden moet bestaan (dit staat immers ‘gewoon’ in de wet), maar dat het advies van de kascommissie onderdeel uitmaakt van (de totstandkoming van) het besluit tot goedkeuring van de jaarstukken.

Ook als er een professioneel beheerder is

Dat de VvE in beheer was bij een professioneel VvE-beheerder, waarvan verwacht kan worden dat deze over de nodige (financiële) kennis beschikt, doet aan de hiervoor genoemde omstandigheden niet af. Als de jaarstukken niet zijn beoordeeld door een op de juiste wijze gekozen en uit de juiste personen bestaande kascommissie, dan is het besluit tot goedkeuring van die jaarstukken vernietigbaar.

Vereisten voor functies in de VvE

Niet iedereen mag elke functie in de VvE uitoefenen. Sommige functies kunnen alleen door leden van de VvE vervuld worden. Daarnaast mogen bepaalde functies niet door bestuurders van de VvE uitgeoefend worden. In ieder geval verdient het aanbeveling om, voordat bestuurs- en / of commissieleden door de vergadering gekozen worden, te onderzoeken wie welke functie in de VvE mag uitoefenen.

Reacties

12 reacties
Bekijk de reacties