VvE is een (be)stuurloos schip; wat nu?

15-09-2013 Leestijd: 3 minuten Deel dit artikel

De vergadering heeft in een VvE de exclusieve bevoegdheid om bestuurders te benoemen. Een bestaand bestuur kan dus niet zelf nieuwe bestuurders benoemen, laat staan dat personen zichzelf uit kunnen roepen als bestuurder. Daarnaast heeft de vergadering te allen tijde de bevoegdheid om bestuurders te ontslaan. Daarvoor is niet eens een voorafgaand agendapunt vereist en het ontslag kan niet aangevochten worden. Indien er sprake is van een vrijwillig bestuur – bestaande uit VvE-leden en niet uit een gecontracteerd VvE-beheerder – kan het bestuur ook altijd ontslag nemen. Het gevolg van dit samenspel van regels is dat het kan voorkomen dat de VvE op een gegeven moment geen bestuur meer heeft.

Taken van het VvE-bestuur

Iedere VvE heeft een bestuur nodig. Het bestuur is namelijk het enige orgaan van de VvE dat bevoegd is om bijvoorbeeld de bankrekeningen te beheren, om verzekeringen af te sluiten en om vergaderingen te organiseren. Als er geen bestuur is, heeft de VvE een probleem. Daarom zou het dus logisch zijn als bestuurders niet zelf ontslag zouden mogen nemen, zodat de vergadering altijd de controle houdt en tegelijkertijd met een ontslag een nieuw bestuur benoemt. Aan de andere kant kan het ook niet zo zijn dat een bestuur voor eeuwig in functie blijft – met alle plichten en verantwoordelijkheden van dien – als de vergadering weigert het bestuur te ontslaan. Uit een uitspraak van de rechter in Arnhem blijkt dat het bestuur inderdaad zelf ontslag kan nemen, tenzij in de akte duidelijk staat dat het bestuur dit niet mag.

Onderscheid met professioneel beheerder

Het recht van het bestuur om ontslag te nemen geldt echter niet zonder meer voor professioneel VvE-beheerders. Deze zijn namelijk vaak gebonden aan een overeenkomst die zij moeten nakomen. Ook de in de VvE-beheerovereenkomst bepaalde looptijd moet de beheerder nakomen. Doet de beheerder dit niet, dan is de kans groot dat hij schadeplichtig is jegens de VvE.

Oplossing voor het (be)stuurloze schip

We hebben vastgesteld dat het dus kan voorkomen dat een VvE op een gegeven moment geen bestuur meer heeft. De bankrekeningen kunnen dan niet beheerd worden en er kunnen strikt genomen ook geen vergaderingen georganiseerd worden: er is immers geen bestuur om dit te doen. Een oplossing wordt geboden door de modelreglementen. In deze modelreglementen is namelijk bepaald dat een in de akte bepaald percentage van de eigenaren het bestuur kan verzoeken een vergadering te organiseren. Doet het bestuur dit niet (bijvoorbeeld omdat het niet bestaat), dan kunnen deze eigenaren zelf een vergadering bijeen roepen. Op deze vergadering kan dan een nieuw bestuur en / of een professioneel VvE-beheerder benoemd worden. Daarmee is het probleem opgelost en is tegelijkertijd aan alle formaliteiten voldaan.

Kortom: kijk in de splitsingsakte welk percentage nodig is om een rechtsgeldig verzoek aan het bestuur te doen. Zoek medestanders onder uw mede-eigenaars om dit percentage te behalen, doe het verzoek (richt dit aan het statutair adres van de VvE) en organiseer vervolgens zelf de vergadering, gebruik makend van onze handleiding VvE-vergadering organiseren.

Reacties

25 reacties
Bekijk de reacties